Rijnboutt projektuje bibliotekę w zabytkowym budynku poczty w Utrechcie

Listopad 2, 2015

Kategoria: Urbanistyka

Budynek byłej poczty przy Neude w Utrechcie otrzyma, przez wiele osób wymarzone, nowe przeznaczenie. Na zlecenie właściciela a.s.r. vastgoed ontwikkeling architekci z Rijnboutta pracują nad projektem współczesnej biblioteki głównej w zabytkowym budynku.

Rada Miejska Utrechtu przekreśliła w 2014 roku plany powstania nowej biblioteki głównej w Utrechcie przy Smakkelaarsveld (Bieb++). Poprzez to pustostan po poczcie głównej przy Neude pojawił się jako alternatywa, dzięki istniejącej powierzchni, wysokiej jakości budynku i centralnym położeniu. Dyrektor biblioteki Ton van Vlimmeren przeprowadził konsultacje w sprawie zagospodarowania tego budynku z właścicielem a.s.r. i architektami z Rijnboutta.

Były budynek poczty jest zamknięty od 2011 roku. Był on zbudowany w centrum miasta pomiędzy Neude i Oudegracht w latach 1919-1924 według projektu Joseph Crouwela. Ten imponujący budynek z wieloma rzeźbieniami i przepiękną salą główną jest obiektem zabytkowym.

Na zlecenie a.s.r. Rijnboutt stworzył plan nowej funkcji. Architekt Frederik Vermeesch: ‚Podczas kilku wspólnych warsztatów sprawdzaliśmy czy program biblioteki mieści się w istniejącym budynku. To dało pozytywne rezultaty. Również pierwsze rozmowy (na podstawie szkicu wstępnego) z Działem Dziedzictwa Kulturowego oraz Komisja d.s. Wyglądu Budynków i Komisja d.s. Zabytków przebiegły zachęcająco.

Na podstawie poprzedniego projektu wstępnego (jako punktu wyjścia) Rijnboutt stworzył rozbudowany schemat funkcjonalny. Zawiera on również impresje, które pokazują jakie zmiany zostaną naniesione by umiejscowić w tym budynku (około 12 tysięcy metrów kwadratowych) nowoczesną bibliotekę. Będzie ona należała do najpiękniejszych na świecie. A to przede wszystkim dzięki sali głównej, która według Vermeesch’a wnętrzem o jest światowej klasie. „Ta sala jest przepiękna. W naszym projekcie pełni ona kluczowa rolę jako ogólnodostępne miejsce spotkań, przykryty dachem plac miejski z miejscem dla imprez muzycznych, kawiarni, stolików do czytania, miejscem gdzie ludzie mogą się umówić i spotkać. Sala będzie tak ogólnodostępna, jak jeszcze nigdy nie była..”

Obecnie cichy tył budynku poczty przy Oudegracht przejdzie metamorfozę. W projekcie Rijnboutta będzie to żywotny przód budynku z przeźroczystą szklaną elewacją. Vermeesch: „Tutaj w przyszłości będą znajdowały się na parterze sklepy a na drugim pietrze kawiarnia z widokiem na wodę oraz audytorium dla 200 osób. Budynek będzie miał wiec dwie ważne strony, zarówno przy Neude, jak i przy Oudegracht.

Architekt uważa, że ponowne nadanie temu ważnemu zabytkowemu obiektowi funkcji publicznej tworzącej kulturalne centrum miasta to fantastyczne zadanie. Vermeesch: ” Nowoczesna biblioteka to coś zupełnie innego niż klasyczna biblioteka z książkami. Wystarczy popatrzeć na nowe biblioteki w Birmingham, Amsterdam of Almere. Są to miejsca spotkań młodszej i starszej publiki, bogatych i biednych, studentów i ludzi pracujących. Architektura musi być do tego dopasowana: otwarta, transparentna, pełna przestrzeni. To dla nas wyzwanie, by zrealizować taką jakość w tym klasycznym budynku. Warsztaty pokazały, że jest to możliwe. Zawdzięczamy to Crouwelowi; przestronność tego budynku czyni jego drugie życie możliwym.”

W poniedziałek 29 czerwca podano do wiadomości, że Urząd Miasta Utrecht definitywne zdecydował o umiejscowieniu biblioteki w byłym budynku poczty przy Neude.

Czytaj więcej na:

Biblioteka Utrecht i NOS i zobacz ten projekt