Park Zakrzówek

Kraków

Park Zakrzówek to praca konkursowa w konkursie urbanistyczno-architektonicznym, ogłoszonym przez Gminę Kraków w 2016. Park stanowi niecodzienne skupisko rekreacji, sportu i natury. Olbrzymia przestrzeń wody, ściany skalne, naturalny układ amfiteatralny, mokradła i bujny drzewostan oferują ogromną różnorodność wrażeń.
Zaproponowalismy pływającą na jeziorze powstałym po byłym kamieniołomie scenę oferującą szeroką gamę kulturalnych rozrywek z muzyką, sportem, tańcem i teatrem. Strome skały otaczające jezioro zostały pięknie podświetlone i stworzyły imponujący widok wraz z kolorem nieba odbijającego się w wodzie. W programie znalazło się również miejsce dla części sportowej. Poprzez zawody wspinaczkowe, nurkowe, rowerowe i pływackie wszystkie części parku są intensywnie eksploatowane podczas dni otwarcia.
OWAL to nowa nazwa parku, zainspirowana eliptyczną formą promenady w południowej części jeziora.Promenada łączy w sobie różne programy i strefy ale zawsze środkowa cześć jeziora pozostaje naturalna i niezagospodarowana. Wzdłuż pomostu rozmieszczono baseny, małe przestrzenie do uprawiania sportu, urządzenia fitness, a także miejsca do odpoczynku i relaksu oraz wyznaczone miejsca na ogniska i grille. Zaprojektowano także wypożyczalnię łódek i kajaków.

Projekt Nr.:

K0002

Design:

Richard Koek, Frederik Vermeesch, Petrouschka Thumann, Katarzyna Bratek

Klient:

SARP

Kontrakt:

2016

Team:

Richard Koek, Frederik Vermeesch, Petrouschka Thumann, Katarzyna Bratek, Michiel van der Drift, Wojciech Kasinowicz, Patrick Kolanczyk, Aleksandra Szot, Paulina Pałka, Jeroen Boon